Hindistan, kripto parayı tamamen yasaklama yolundan dönüyor

Hindistan’ın önde gelen yayın organlarından Economic Times’ın hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, ülkede kripto paraların ödemelerde kullanımı yasaklanırken varlık olarak alım satımına izin verilecek ve regüle edilecek. Hükümetin bu çerçevede bir tasarıyı parlamentonun kış döneminde sunacağı belirtiliyor.

Hükümet kaynaklarının açıklamaları, pazartesi günü kripto para sektöründen şirketlerle yapılan toplantının ardından geldi.

Kripto paraların varlık olarak düzenlenmesinin Hindistan Merkez Bankası’nın endişelerini hafifleteceği de kaydediliyor. Merkez bankası, kripto paraların bir para olarak kullanımına açık bir şekilde karşıydı.

Tamamen yasaklama yolundan geri adım

Bilindiği üzere bu yılın başlarında Hint yetkililer, kripto paraları tümden yasaklamayı tartışıyorlardı. Bu doğrultuda hükümetin parlamentoya özel kripto paraların yasaklanmasını öngören bir tasarı sunacağı ifade ediliyordu. Görünüşe göre hükümet, daha önceki plandan tamamen vazgeçerek kripto paraların alım satımına izin verip düzenleme yoluna girdi.

Hindistan’ın kripto para konusunda fikir değiştirdiğinin işaretleri, birkaç aydır vardı. Örneğin Eylül ayında, Hindistan Maliye Bakanı tırmala Sitharaman, El Salvador gibi bir adım atmalarının zor olduğunu fakat kripto parayı yok sayamayacaklarını söylemişti. Öte yandan Hintlerin de kripto para piyasasına büyüyen bir ilgileri var. Hindistan, dünya çapında en hızlı büyüyen piyasalardan biri haline geldi ve adaptasyon anlamında ülke son bir yılda yüzde 650 oranında artış gösterdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl