Kripto para ile bağış alan Ukrayna hükümetinden airdrop duyurusu

Rusya ile savaş halinde olan ve tüm dünyadan 50 milyon dolardan fazla kripto para yardımı alan Ukrayna hükumeti, kendilerine yardımda bulunan hesaplara airdrop yapacağını açıkladı. Yardım yapan hesaplardan ekran görüntüleri yarın alınacak.

Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna kripto para yardımlarıyla ayakta kalmaya çalışırken, Kiev hükumetinden kendilerine yardım yapan hesaplara airdrop yapılacağı müjdesi verildi. Hükumet böylece, zor zamanlar yaşamasına rağmen kendilerine yardımda bulunanlara ödül niteliğinde kripto para dağıtacak.

Ukrayna hükumetinin resmi Twitter hesabından resmen verilen haberde, airdrop’un ne zaman ya da ne kadar olacağı konusunda bilgi verilmedi ancak hesapların ekran görüntülerinin de yarın TSİ 07.00’de alınacağı belirtildi.

50 milyon dolardan fazla topladılar

Ukrayna hükumeti savaşın başlamasından bu yana 50 milyon dolardan fazla kripto para topladı. Hükumet bu paralarla askerleri için hayati ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra, hem askerler hem de tahliye edilen siviller için benzin alındığını açıklamıştı. Hükumet 26 Şubat tarihinde Bitcoin, Ethereum ve Tether için kripto para adresleri oluşturmuş ve bu adreslere kısa sürede milyonlarca dolarlık kripto para yardımı gelmişti.

Gavin Wood sözünü tuttu

Öte yandan Ukrayna hükumeti dün de bu hesaplara bir yenisi eklemiş ve Polkadot adresi de oluşturmuştu. Polkadot’un kurucusu olan Gavin Wood da, birkaç gün önce verdiği sözü tuttu ve Ukrayna hükumetine 5 milyon dolarlık DOT gönderdi. Polkadot hesabında şu anda toplamda 324 bin 780 DOT (yaklaşık 6 milyon dolar) bulunuyor.

Ukrayna’nın kripto para bağışlarıyla Dijital Dönüşüm Bakanı ve başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov ilgileniyor. Fedorov geçtiğimiz günlerde birçok büyük kripto para borsasından Rus hesaplarını kapatmasını istemişti. Ukrayna merkezli Kuno borsası talebi kabul ederken, Binance, Coinbase ve Kraken borsaları gibi devler bu talebi özgürlük hakları gerekçesiyle reddettiklerini açıklamışlardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl