Ukraynalı bakandan Rus kripto para hesaplarını kapatma talebi

Ukrayna başbakan yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, borsalardan Rus ve Belaruslu kullanıcıların hesaplarını dondurmalarını ya da kapatmalarını talep etti. Ukraynalu bir platform bu talebe uyarken, ABD borsası Kraken'in CEO'su Jesse Powell ise talebin "uygulanamaz" olduğunu belirtti ve kendi ülkesini örnek gösterdi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, kripto paralar da en çok konuşulan savaş odaklı unsurlardan biri oldu. Ukrayna hükumeti 10 milyon dolardan fazla bağış toplamayı başarırken, Bitcoin, Ethereum ve USDT adreslerine tüm dünyadan kripto para aktı.

Kripto paraların bu dönemdeki önemini kavrayan Ukraynalı politikacılar ise şimdi de Rus ve Belaruslu kripto para yatırımcılarına karşı atağa geçtiler. Ülkenin başbakan yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı olan Mykhailo Fedorov, attığı tweet’le, borsalardan Rus ve Belaruslu hesapları ya kapatmalarını ya da dondurmalarını istedi. Fedorov’un ayrca bu hesaplardaki fonların da Ukrayna hükumetine aktarılmasını talep etmesi dikkat çekti.

Fedorov attığı tweet’te “Sadece Rus ve Belaruslu politikacıların değil, bu ülkelerin diğer sıradan kullanıcılarının da hesapları kapatılmalı ya da dondurulmalıdır.” dedi.

DMarket bakanın dediğini yaptı

Bir kripto para borsasından çok, oyun platformlarındaki sanal ürünlerin takas edilmesini sağlayan bir platform oluşuyla bilinen Ukrayna merkezli DMarket, Fedorov’un talebine olumlu karşılık verdi ve Rusya ile Belarus’tan platforma üye olan hesapları dondurdu. Bu hamleyi takdirle karşılayan Fedorov, şirket için “Robin Hood” tanımlamasını yaparken, bu hesaplardaki fonların da Ukrayna hükumetine aktarılabileceğini belirterek, talebini bir adım daha öteye taşıdı.

DMarket CEO’su ve kurucusu olan Vlad Panchenko geçtiğimiz haftalarda yönetim kurulunu, çalışanların aileleriyle birlikte Kiev’den Karadağ’a gönderilmesi konusunda ikna etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Rus askerlerine teslim olmaları karşılığında kripto para teklifi

Jesse Powell karşı çıktı: O zaman tüm ABD’lileri kapamamız gerek

ABD merkezli Kraken borsasının genç CEO’su Jesse Powell ise, Fedorov’un bu talebine birkaç tweet’le karşı çıktı. Powell, bu talebi gerçekleştirememelerinin sebeplerini şu şekilde açıkladı:

“Bu talebin arkasındaki mantığı anlıyorum ve Ukrayna halkına olan tüm saygıma rağmen bunu, hukuki bir talep olmaksızın yapmamız mümkün değil. Ancak Rus kullanıcılar da bu tür bir talebin yakın zamanda gelebileceği konusunda dikkatli olmalılar. Bu tür bir talep Kanada’daki protestolarda gördüğümüz gibi sizin kendi ülkenizden ya da Rus halkını kendi hükumetine karşı tavır almaya zorlamak isteyen ABD gibi yabancı bir ülkeden gelebilir.

Kripto paralar, Kanada’da rejime karşı duranlar için tek çıkış yoluydu. Bizim Kraken’deki amacımız insanları zorlayıcı finansal sistemden çıkarıp haritaların önemli olmadığı, ayrımcılığın bulunmadığı kripto dünyasına getirmektir.

Ayrıca dünyada haksız yere savaş çıkaran ülkelerin vatandaşlarını hedef alacak olsaydık, önce ABD vatandaşlarından işe başlamamız gerekirdi. Bu bizim için uygulanabilecek bir seçenek değil”

Binance’ten açıklama: Donduramayız

Kraken CEO’su Powell’ın bu değerlendirmesinin ardından Binance’ten de benzer bir açıklama geldi. Borsa tek taraflı olarak Rusya merkezli hesapların dondurulmasının mümkün olmadığını belirtti. Geçtiğimiz günlerde attığı tweet’te benzer bir konuya değinen borsa CEO’su Changpeng Zhao da, “Binance apolitiktir, biz sadece insanları önemsiyoruz.” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl