Biden’ın Fed adayları Bitcoin ve kripto paralarla ilgili neler söyledi?

ABD Başkanı Joe Biden, bu hafta başında Fed başkanlığı için mevcut başkan Jerome Powell’ı, Fed başkan yardımcılığı için ise mevcut yönetim kurulu üyesi Lael Brainard’ı aday göstermişti.

Senato Bankacılık Komitesi ve Senato’nun tamamında onay alması halinde Powell, başkanlığını sürdürecek, Brainard da Fed’deki görevine başkan yardımcılığı ile devam edecek.

Kuşkusuz her iki isim de görev alacakları pozisyonları gereği, kripto para piyasasını da yakından ilgilendiriyor. Bu durum, Biden’ın Powell’ı aday gösterdiğini açıklarken kripto para regülasyonlarına da vurgu yapmasından daha iyi anlaşılabilir.

Bugüne kadar Powell ve Brainard, kripto paralar hakkında nasıl bir tutum aldı ve neler söylediler?

Genel olarak bakıldığında kripto paralara karşı sert tutumlardan ziyade ılımlı yaklaşımlar görülüyor. Powell, Fed Başkanı olarak ilk kez göreve geldiği 2018 yılında kripto paraların yatırımcılar açısından ciddi riskler barındırdığını kabul ederek finansal sisteme tehdit oluşturmadıklarını söylemişti. Başkan, “Kripto paralar regüle edilmeli ama Fed tarafından değil” demişti.

Facebook’un kripto para projesini hedef aldı

Powell, Bitcoin gibi kripto paralara karşıt açıklamalarıyla gündeme gelmezken Facebook’un kripto para projesi Libra’yı ise doğrudan hedef aldı. 2019 yılında yaptığı bir konuşmada, Facebook’un kripto parasının gizlilik, para aklama ve finansal istikrar konusunda ciddi endişelere yol açtığını ifade etti. Bu adımıyla dünya çapında diğer regülatörlerin de tepkisini çeken Facebook, zaten daha sonra projesinde endişeleri hafifletecek önemli değişikliklere gitti. Libra ismini de değiştirerek “Diem” olarak devam etti.

Bitcoin ile altın arasında benzerlik kurdu

Yine 2019 yılında Powell, Bitcoin ile altın arasında bir benzerlik kurmuştu. Fed Başkanı, “Bitcoin, altın gibi spekülatif bir değer saklama aracı.” demişti. Geçtiğimiz Mart ayındaki bir başka açıklamasında, bu kez kripto paraların tamamını kastederek “Dolardan ziyade altına benziyorlar” şeklinde konuşmuştu. Bununla birlikte kripto paraların, daha çok spekülasyon için kullanıldıklarını savundu. Elbette, ‘para’ ifadesini kullanmaktan kaçınarak ‘kripto varlık’ diyordu.

Bu arada, geçtiğimiz günlerde Fed Yönetim Kurulu Üyesi Waller da “Bitcoin esasen elektronik altındır” demiş ve bu açıklamasıyla ses getirmişti.

Brainard, “yüksek risklere” dikkat çekti

Powell’ın başkan yardımcılığı için aday gösterilen Lael Brainard ise dijital varlıkların yüksek riskler oluşturduğuna dair bir açıklamasıyla gündeme geldi. Brainard, bu yılın Mayıs ayında “Dağıtık cüzdan teknolojilerinin rekabeti artırma, işlem ücretlerini düşürme gibi gelişmiş yönleri bulunuyor ancak dijital varlıkların Banka Gizlilik Kanunu/kara para aklamanın önlenmesi, siber güvenlik, fiyat volatilitesi, gizlilik ve tüketici uyumluluğu gibi konularda da yüksek risklere sahip olduğunu belirtmek gerekir. Fed olarak bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Mevcut boşlukları kapatmak için düzenleyici ve denetleyici tüm kurumlarla çalışıyoruz” yorumunu yapmıştı.

Brainard’ın Fed’in bir merkez bankası dijital parası (CBDC) oluşturmasına, Powell’a göre daha sıcak baktığı biliniyor.

Uzmanlar ne diyor?

Biden’ın Fed adaylarının Fed’in bir dijital dolar çıkarmasını bekleyenler için iyi bir seçim olduğu belirtiliyor.

Öte yandan siyasi danışmanlık şirketi Beacon’dan araştırma analisti Owen Tedford, “Kripto para sektörü dahil, düzenleme yanlısı bir atmosfer olacağa benziyor. Uzun vadede bu, meşruiyet sağlayacağı için olumlu fakat kısa vadede düşüş getirebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Hukuk bürosu Davidoff Hutcher & Citron’un federal hükümetle ilişkilerden sorumlu yöneticisi Jonathan McCollum’a göre ise kripto para piyasasını daha sıkı düzenlemeler bekliyor. McCollum, bunun sektörde büyümenin devamına zemin hazırlayacağını da düşünüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl